21 grudnia 2024 r.
sobota
Stowarzyszenie Inicjatyw Edukacyjnych
DELTA


Adres:
ul. Gałczyńskiego 26
09-400 Płock

E-mail:
stowarzyszenie@siedelta.pl

tel.: 24 366 53 66

NIP: 774-286-74-59
REGON: 611014800
KRS: 0000 2357 34


Mazowiecki Uniwersytet Dziecięcy




Projekt edukacyjny dla szczególnie uzdolnionej młodzieży

www.talenty.plock.edu.pl


eMOCje w twórczości - edycja IV realizowana w roku szkolnym 2023/2024 pod hasłem: Mistrzowie małego kina emocji

W tym roku szkolnym skupimy się na sztuce filmowej jako formie wyrazu własnych emocji. Warsztaty z aktorem, reżyserem i specjalistą od edufilmoterapii będą podstawą przydatną do podjęcia opisywanych działań w przedszkolu i w szkole, ale również przybliżą uczestnikom/uczestniczkom przykłady zastosowania określonych zasobów audiowizualnych. Prowadzący zaprezentują również narzędzia i metody do pracy z filmem z najmłodszymi dziećmi, wpisując się w założenia działań innowacyjnych, rozwijających samodzielność myślenia i kreatywność dzieci.

czytaj więcej...



Mazowiecka Liga Debat Szkolnych - Ty za, a ja przeciw! Ważymy słowa


SIEDELTA, Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli we współpracy ze Stowarzyszeniem "Wspólnota Polska" i Publiczną Szkołą Podstawową nr 4 im. Ireny Szewińskiej w Pułtusku realizuje projekt Mazowiecka Liga Debat Szkolnych - Ty za, a ja przeciw! Ważymy słowa finansowany przez Województwo Mazowieckie.

Uczniowie doskonalą swoje kompetencje dotyczącej kulturalnej dyskusji, odwagi i umiejętności wypowiadania własnego zdania, szacunku dla rozmówcy, krytycznego myślenia, radzenia sobie z tremą i stresem, a nade wszystko działać zespołowo

Za nami finał tegorocznej edycji Ligi na Stadionie Narodowym w ramach Targów Książki i Mediów VIVELO 2024.

Nagrody finalistom wręczyła Wioletta Krzyżanowska Mazowiecki Kurator Oświaty, Irma Tomaszewska dyrektor Targów Vivelo i Jarosław Zaroń dyrektor MSCDN

XXIX Konkurs Historyczny im. majora Marka Gajewskiego
"Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1768-1864.
Od Konfederacji Barskiej do Powstania Styczniowego.
Za Wolność Waszą i naszą."

Szanowni Państwo,

tradycja - nasza pamięć o przeszłości - to jeden z fundamentów naszej tożsamości. Kultywujemy ją w rodzinach i w państwie, w społecznościach lokalnych i regionalnych oraz w całej wspólnocie narodowej, w wojsku, w organizacjach społecznych i proobronnych oraz w związkach wyznaniowych. Jej wychowawcze znaczenie doceniają wszyscy, począwszy od rodziców i dziadków, dostrzegają je szerokie kręgi nauczycieli, wychowawców
i wojskowych, działaczy państwowych i społeczników, a przede wszystkim weterani - uczestnicy i świadkowie wydarzeń historycznych. Można powiedzieć, że tradycję dostrzega, ceni i pielęgnuje każdy Polak mieszkający w Rzeczypospolitej, jak i w diasporze rozsianej po całym świecie.

Konkurs skierowany jest do uczniów szkół podstawowych z klas IV-VIII oraz mogą brać w nim udział uczniowie branżowych szkół I stopnia, którzy są szczególnie zainteresowani historią wojskowości.

Główne cele Konkursu to:

  1. Kształtowanie świadomości i postaw patriotycznych młodego pokolenia poprzez upowszechnianie wiedzy o historii oręża polskiego w różnych okresach historycznych oraz znaczeniu sił zbrojnych w życiu politycznym, ekonomicznym i kulturowym Państwa i Narodu Polskiego.
  2. Kształtowanie umiejętności kreatywno-krytycznego myślenia o dziejach minionych, a także rozwijanie umiejętności pracy ze źródłami historycznymi pisanymi i materialnymi.
  3. Popularyzowanie wśród młodzieży tematyki historii wojskowości oraz wiedzy o losach żołnierza i dziejach oręża polskiego.
    Z wielką satysfakcją mam zaszczyt zaprosić do licznego udziału już w XXIX edycji Konkursu Historycznego im. majora Marka Gajewskiego "Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego." w roku szkolnym 2023/2024.

Zapraszamy na stronę internetową Konkursu Losy żołnierza

WIELKA GALA MAŁYCH OSCARKÓW zbliża się wielkimi krokami!

Już 28 maja w NoveKino Przedwiośnie wręczymy statuetki małych Oscarków twórcom: małym aktorom, reżyserom, scenarzystom z przedszkoli i szkół podstawowych, którzy wspólnie ze swoimi opiekunkami nagrali 3-minutowe filmu o eMOCjach w ramach projektu Mistrzowie małego kina eMOCji!


czytaj więcej...



eMOCje w twórczości

eMOCje w twórczości - edycja III realizowana w roku szkolnym 2022/2023 pod hasłem: Mała sztuka dużych emocji

Warsztat scenopisarstwa z Grażyną Wolszczak i Cezarym Harasimowiczem, konstruowanie widowiska teatralnego w oparciu o język emocji z dr Moniką Just oraz mała, lokalna kampania społeczna na temat zdrowia psychicznego małych dzieci to część bezpłatnego projektu "eMOCje w twórczości" - edycja III, który właśnie wystartował!


czytaj więcej...



Kotomyszki i emocjonalne kredki przeszły casting i mają duże szanse na rolę w filmie!

I to w nie byle jakim filmie, tylko filmie o emocjach - tych prawdziwych, trudnych i przyjemnych, tych, bez których nasze życie byłoby nudne i banalne.

Uczestniczki szkolenia "Uduchowiona plastyka, czyli wyrażanie siebie poprzez sztukę" po raz ostatni mogły zainspirować się naszymi podpowiedziami przed wielkim finałem projektu eMOCje w twórczości, realizowanym w roku szkolnym 2023/204 pod hasłem: "Mistrzowie małego kina eMOCji".


czytaj więcej...



The best of "Fakty z wydarzeń"

Każdy, nawet najbardziej poważny program informacyjny, ma swoje najśmieszniejsze momenty. Nasz "poważny program - Fakty z wydarzeń", zrealizowany podczas szkolenia "Emocjonalny prezenter pilnie poszukiwany", też takie ma!

Ten krótki film można podsumować, parafrazując cytat z "Chatki Puchatka" A. Milne: Im bardziej człowiek sobie powtarza, żeby nie zabierać mikrofonu rozmówcy, tym bardziej mikrofon jest w jego rękach.

Najlepsze momenty wybrał prowadzący Michał Siedlecki.

W rolach głównych Uczestniczki szkolenia.

Dziękujemy - "i dobranoc" !!


czytaj więcej...



"Oddaj mikrofona", czyli medialne potyczki z eMOCjami

Wtorek, 5 grudnia, zapraszamy na kolejne wydanie Faktów z Wydarzeń, które zaczynamy od dramatycznego zdarzenia, do jakiego doszło pod Grunwaldem: "Danusia ratując Zbyszka przed napaścią dzikiego zwierza zabiła go!" W efekcie, "w gorących promieniach lipcowego słońca, zagotowało się w obozie krzyżackim."
A ponadto, w dzisiejszym wydaniu: Naukowcy dowiedli, że "kapłani egipscy wywoływali podstępem zaćmienie Słońca". "Pan Jan roztrwonił cały majątek i część żony". A na koniec "Hanka i Wasylek kochali się tak bardzo, że ona się utopiła, a on umarł z głodu."

***
Teraz pytanie - ilu prezenterów programów informacyjnym nie "zagotowałoby się", czytając takie właśnie newsy z promptera, na żywo?

A uczestniczki szkolenia "Emocjonalny prezenter pilnie poszukiwany" zrobiły to bez mrugnięcia okiem


czytaj więcej...



Komediowa rzepka i tajemnica kreowania iluzji

Tak w skrócie można podsumować warsztaty z reżyserem Mariuszem Palejem, które odbyły się w ramach projektu Mistrzowie małego kina emocji dla nauczycieli szkół podstawowych i przedszkoli. Gość spotkania, reżyser takich filmów jak: Za niebieskimi drzwiami, Czarny młyn i Detektyw Bruno, podpowiedział, jakie są najlepsze sposoby na realizację dobrego filmu, zdradził kilka reżyserskich sztuczek oraz podzielił się refleksjami z dotychczasowej pracy z dziećmi na planie filmowym.

W drugiej części szkolenia uczestnicy wcielili się w bohaterów wiersza "Rzepka" Juliana Tuwima: zadanie było utrudnione, ponieważ aktorzy musieli zaprezentować całe spektrum emocji podczas akcji. Proces "wyrywania" rzepki przez dziadka, babcię, Mruczka i Kicię filmował sam Mariusz Palej!

Inaczej mówiąc - mamy na koncie pierwszy film wyreżyserowany przez doświadczonego specjalistę!

A już wiosną odbędzie się gala na czerwonym dywanie, podczas której zaprezentujemy wszystkie filmy zrealizowane przez Nauczycieli i ich uczniów!

Kolejne spotkanie odbędzie się 9 listopada i poprowadzi je Anna Równy.


czytaj więcej...



Mistrzowie małego kina eMOCji z aktorem produkcji Netflixa i reżyserem "Za niebieskimi drzwiami"

TJuż 27 września startujemy z filmową edycją projektu eMOCje w twórczości - Mistrzowei małego kina emocji. Wśród prelegentów: aktor - Ksawery Szlenkier, reżyser - Mariusz Palej, edukatorka filmowa - Anna Równy i dziennikarz - Michał Siedlecki.

O projekcie rozmawiają Michał Siedlecki i Małgorzata Gasik na antenie KRDP FM. Zapraszamy!


czytaj więcej...



Wiedza procentuje - przekaż 1,5% podatku na rzecz SIE DELTA.

Wśród ponad 300 organizacji zarejestrowanych w Płocku jest również Stowarzyszenie Inicjatyw Edukacyjnych DELTA.

Od lat wspieramy dzieci z przedszkoli i uczniów płockich szkół w rozwijaniu kreatywności (Szkoła Wspierająca Uzdolnienia) i uzdolnień (DELTAKLUB).

Wspieramy nauczycieli w dbaniu o zdrowie psychiczne dziecka na każdym etapie jego rozwoju, zarówno w domu, jak i w szkole (eMOCje w twórczości), podpowiadamy jak sprostać wyzwaniom współczesnego świata i rozwijać kompetencje przyszłości (Warsztaty STEAM-owe).

Projekty edukacyjne pomagają łączyć naukę z zabawą, przełamywać schematy, zwiększają poczucie własnej wartości oraz zachęcają do poznawania ekscytującego świata wiedzy.

Zapraszamy do projektu Szkolne Kluby Memorylab.
Projekt skierowany jest do uczniów gimnazjów (I i II klasa) z obszaru powiatów: płockiego, gostynińskiego, sierpeckiego, Powiatu Miasto Płock. Mogą wziąć w nim udział uczniowie gimnazjów zainteresowani nie tylko uczestnictwem w zajęciach przewidzianych w projekcie, ale przede wszystkim nastawieni na dalszą pracę w ramach Szkolnych Klubów MemoryLab działających docelowo na terenie ich szkół.

Poznacie radość odkrywania nowych możliwości i zabawę z umysłem i wyobraźnią. Przede wszystkim jednak będzie to połączenie nowoczesnego treningu pamięci z podstawami twórczego myślenia i autorozwoju, czego efektem staje się sprawność intelektualna w ogóle, pobudzenie pełni potencjału i odkrywanie siły własnej oryginalności - kluczowe kompetencje ludzi XXI wieku.



Opis projektu



Czytaj więcej...

Stowarzyszenie Inicjatyw Edukacyjnych "DELTA" Miejscem Odkrywania Talentów


dowiedz się więcej...
autor: michals4@gmail.com